testking-outlet.com pattersonevans Doudoune Canada Goose

بازار داغ فروش ماهی قرمز عید در میاندوآب

20110306171248610_big

به گزارش زرین خبر؛ آب و هوای بهاری فروشندگان ماهی قرمز تزیینی و لوازم سفره هفت سین عید نوروز را مجبور کرده تا زودتر از سال های گذشته مشغول به کار شوند تا مردم شهرستان میاندوآب نیز از هم اکنون به فکر خرید ماهی قرمز و برخی از اسباب مخصوص این ایام باشند.

ماهی قرمز عید از آغاز اسفندماه در خیابانها و معابر پرتردد شهرستان میاندوآب،  در کنار ظروف شیشه ای زیبا و جذاب با طرح های متنوع خود چشم کودکان را به خود خیره و در انتظار ورود به خانه های مردم نشست.

همه ساله بعلت سرمای هوا، ماهی های قرمز عید تا دو هفته مانده به عید نوروز جرات خودنمایی در خیابان ها را نداشتند اما امسال سرد نبودن هوا بهانه ای شد تا ماهی فروشان بساط خود را زودتر پهن کرده و برای اینکه شغل یک ماهه شان چند روز بیشتر دوام بیاورد از همدیگر گوی سبقت را می ربایند.

هر یک از فروشندگان محلی مناسب و پر رفت و آمد را برای فروش ماهی های عید خود انتخاب کرده اند که هم از تذکرات و برخوردهای ماموران سد معبر شهرداری در امان بوده وهم رقیبی در کنار خود نداشته باشند تا بتوانند در جدال با گرانی های افسار گسیخته و کلاف سردرگم قیمت ها، برای ماهی های رنگارنگ خود جایی در سبد خرید مردم پیدا کنند؛برخی هم مغازه ای اجاره کرده ومغازه خود را با ماهی های رنگارنگ وظروف شیشه ای وپلاستیکی و آکواریوم ها تزئین کرده اند.

برخی از این فروشندگان درگفتگو با خبرنگار ما از سابقه چندساله خود در فروش ماهی شب عید در شهرستان میاندوآب گفتند وخوشحالی خود را  از اینکه شادی و نشاط را با ماهی قرمز روانه خانه های مردم می کنند ابراز داشتند واز سوی دیگرنیز از کم بودن شور وحرارت خرید ماهی نسبت به سالهای گذشته خبردادند وابراز داشتند؛همه ساله شهروندان بخصوص کودکان با شور و علاقه بسیاری به سمت ماهی فروشان می آمدند اما امسال هنوز از شور و حرارت خرید ماهی عید مانند سال های گذشته خبری نیست.

فروشنده دیگری هم از عرضه ماهی قرمز تزیینی عید به میزان نصف سال گذشته خبر داد و گفت: به علت افزایش قیمت ماهی قرمز و ترس از فروش نرفتن آنها خرید کمتری نسبت به سالهای گذشته داشتیم اگر چه مطمئن نیستم همین مقدار ماهی نیز با استقبال مردم مواجه شود.

وی گفت:امسال ماهی قرمز ازهزارتومان تاسه هزار تومان فروش می رود که با احتساب هزینه خرید تنگ وظرف ماهی ، باید خریداران قیمتی حدود۶هزار تومان پرداخت کنند.

درحالی که مشغول تهیه گزارش بودم؛دختربچه خردسالی را دیدم که همراه مادر خود از مقابل یکی ازاین ماهی فروشان می گذشت، از دیدن ماهی های قرمزی که توسط ماهی فروش مدام از این سطل به آن سطل جابجا می شدند ذوق زده شده و با اصرار از مادرش می خواست تا دو قطعه از این ماهی ها را برایش بخرد اما مادر با بیان این مطلب که “هنوز زود است اگر الان ماهی قرمز بخریم تا عید می میرند و باید دوباره خرید” پاسخ فرزند خود را می دهد و از فروشنده می پرسد “ارزانترین ماهی قرمز کدام است؟”.

قیمت ماهی های قرمز عید امسال گران تر از سالهای قبل است و با توجه با اندازه ماهی و تفاوت هایی که ماهی فروشان برای آنها قایل هستند، اغلب رنگ، جنس، شکل و شمایل و حتی کوچکترین مشخصات ظاهری آنها را ملاک انتخاب و خرید خود قرار داده و قیمت گذاری می کنند.

اعتقاد مردم آذربایجان برای خرید ماهی عید

 مردم آذربایجان ماهی قرمز عید را خوش یمن و نشانه فرا رسیدن روزهای خوب می دانند و بر این باور هستند که در سال جدید ماهی قرمز میهمان خوشبختی است.

مردم شهرها و روستاها معتقدند ماهی های قرمزی که در تنگ قرار دارند چند دقیقه بیش از زمان تحویل سال نو بی حرکت در داخل آب رو به آیینه کرده و هنگام لحظه تحویل سال جدید، این ماهیان قرمز در داخل آب حرکت سریعی از خود نشان می دهند و به اصطلاح می پرند که نشانه تحول و آغاز دوره جدیدی از زندگی است.

اغلب مردم ماهی قرمز عید را تا روز سیزده بدر نگاه داشته و در این روز آن را در آب های جاری و رودخانه های اطراف یا حتی چاه ها و قنات ها رها می کنند، تا شاید عمرطولانی تری داشته باشند.

این افراد معتقدند برای طولانی تر شدن زمان زنده ماندن این ماهی ها نباید از آب شرب شبکه آب شهری استفاده کرد بلکه آب چاه ها، قنات ها و آب چشمه ها را برای تضمین سلامت ماهی های قرمز عید مناسب تر می دانند.

مراقب بیماری های ناشی از ماهی های قرمز باشی

یک پزشک عمومی در خصوص احتمال ابتلا به بیماری در اثر تماس با ماهی قرمز می گوید: ماهی های قرمز به علت اینکه اغلب در آب های آلوده پرورش و تکثیر می یابند باعث انتقال میکروب به بدن انسان می شوند.

عباس نیرومند افزود: این میکروب ها از طریق مدفوع ماهی قرمز وارد آب شده و هنگام تعویض آب تنگ ماهی با دست های انسان تماس یافته و منتقل می شوند.

وی خاطرنشان کرد: فروشندگان ماهی و کودکان بیشتر در معرض انتقال میکروب از ماهی قرمز هستند.

وی یادآورشد: فروشندگان ماهی قرمز و کسانی که در منازل خود در روزهای نخست سال آب تنگ ماهی را تعویض می کنند باید نکات بهداشتی را رعایت کرده و پس از این کار دست های خود رابه خوبی با موادشوینده مناسب بشویند.

  

پیگیری 4borj.com Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۹:۲۹ ب.ظ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.